Jak nejlépe využít volné půdní prostory?

Majitelé volných půdních prostor (SVJ či BD) většinou tuší, že volné půdní prostory jsou skrytý kapitálem. Jak je ale co nejlépe využít? Poskytněte půdní prostory např. společnostem, které se zabývají výstavbou a prodejem půdních bytů. Na oplátku Vám bude zrekonstruován bytový dům, aniž byste se museli o něco starat. Nejčastěji získáte novou střechu, výtah a fasádu.

1/ Prodej

První možností je půdní prostory prodat a získat tak peníze pro vlastní potřebu či získané prostředky použít na rekonstrukci domu.

2/ Protiplnění

Druhou možnstí je půdní prostor přenechat developerské společnosti výměnou za rekonstrukci domu, která bude provedena současně s výstavbou půdních byt

 

1. PRODEJ NEVYUŽITÉHO PŮDNÍHO PROSTORU

Volné půdní prostory kupují od vlastníků většinou developerské společnosti, které prostory využijí pro výstavbu půdních bytů. Výše kupních cen se pohybují v závislosti na atraktivitě lokalit.

Seriózní developerské společnosti většinou nemají zájem stavět půdní byty tam, kde si vlastníci pouze rozdělí peníze za prodej půdních prostor a kde by případné nové byty byly postaveny v neopraveném domě. Bez celkové rekonstrukce domu jsou totiž půdní byty obtížně prodejné.

2. PŘENECHÁNÍ PŮDNÍHO PROSTORU VÝMĚNOU ZA REKONSTRUKCI DOMU - PROTIPLNĚNÍ

Častější variantou je přenechání půdního prostoru developerské společnosti výměnou za celkovou rekonstrukci domu. Rozsah rekonstrukce bývá individuální záležitostí a vždy záleží na vzájemné dohodě.

Bytový dům developerská společnost zhodnotí na své náklady, vlastníci se nemusí o nic starat. Díky zrekonstruovanému bytovému domu se tržní hodnoty bytů zvýší i více jak o 20 %. Vlastníkům též klesnou náklady na opravy a zároveň přibudou další vlastníci bytů, sníží se jim tedy i odvody do společného fondu oprav.

 

Jak to běžně dělají SVJ a BD a kde dělají chyby? 

1/ Navážou spolupráci s realitní kanceláří

Realitní makléř většinou SVJ či BD naláká na nerealisticky nastavenou kupní cenu, jen aby získal danou zakázku. Nabídka je pak dlouhou dobu na trhu, stává se nelukrativní a ve finále jde cena takového prostoru hluboko pod tržní cenu.

2/ Znají někoho, kdo dělá půdní vestavby

Některý z vlastníků zná zájemce - developera. Kývnou hned na první nabídku daného developera. Díky tomu se ochuzují o možné lepší nabídky.

3/ Vypíšou složité výběrové řízení

SVJ či BD složitě poptá veškeré společnosti, které by mohly mít zájem. Udělají velice specifické zadání, na jehož základě nesjou nabídky neporovnatelné. Díky tomu se většinou o několik měsíců protáhne časové období do začátku výstavby (rekonstrukce).

 

Na co si dávat pozor?

1/ Historie developera

Developer s minimálními zkušenostmi a nízkým kapitálem je schopen realizovat pouze malé a nenáročné projekty.

2/ Zkušenost projekční kanceláře

Projekční kancelář často vyjednává i s úřady. V případě, že se projektem zabývá projektant, který takovou zkušenost nemá, bývá získání stavebního povolení zdlouhavé nebo dokonce nemožné.

3/ Smluvní dokumentace

V případě finančního plnění v jakékoliv výši by např. bylo družstvo zatíženo daní z příjmu. Vhodným nastavením smluvního vztahu lze daň z příjmu získaného prodejem půdního prostoru minimalizovat.

 

Popis průběhu vzorové spolupráce

1/ Schválení nabídky a podpis smlouvy o spolupráci

2/ Příprava projektové dokumentace

3/ Zahájení řízení se stavebním úřadem o vydání stavebního povolení

4/ Uzavření smlouvy o výstavbě a vydání platného stavebního povolení

5/ Zahájení stavby

6/ Zaregistrování smlouvy o výstavbě, jejíž součástí je změna prohlášení vlastníka

7/ Kolaudace bytových jednotek, změna stavu bytů na katastrálním úřadu

 

Předpokládané trvání fází výstavby

Uzavření smlouvy o spolupráci --> cca 3 měsíce

Přípravné, projekční a inženýrské práce --> cca 9 měsíců 

Stavební činnost --> cca 12 měsíců

 

X

INFORMACE ZDARMA


Získejte zdarma pravidelné
informace ze světa SVJ a BDVáš email:

Vaše data jsou v bezpečí. Na spam nehrajeme.