Zredukujte náklady za teplo a TUV až na jednu třetinu a buďte nezávislí na dodavateli tepla

Přečtěte si o možné alternativě ke stále dražším nákladům na centrální zásobování teplem. Díky mohutnému rozvoji v oblasti tepelných čerpadel se vyplatí popřemýšlet o změně. Ušetřete peníze a staňte se nezávislými na dodavateli tepla.

Značně rozdílné ceny zásobování teplem v ČR

Ceny tepla se v České republice značně liší. Např. v Třinci, kde se využívá zbytkové teplo z železáren, se platí 380 Kč/GJ. Naopak v Liberci se za teplo platí až 800 Kč/GJ. Ačkoli tyto ceny schvaluje energetický regulační úřad, zdůvodnění značně rozdílných ceny mezi dodavateli není pochopitelné ani pro odborníky zabývající se touto problematikou přes 20 let. 

Volba dodavatele tepla

Přestože majitelé bytů (ať už skrze SVJ či BD) jsou dnes již velmi svobodní co se týče výběru dodavatelů služeb (tzn. správcovských firmem, úklidových firem, instalatérů, malířů, revitalizačních firem); u dodávky tepla to tak jednoduché není. Zde již mají úřady snahu zasahovat a přikazovat, čím se smí v rámci bytových domů topit. Zaštiťují se samozřejmě platnými, mnohdy velmi starými zákony o kolaudaci domu s centrálním zásobováním tepla (CZT), zákony ohledně změny vzhledu budovy atd.

Možné řešení situace

Stále častějším řešením je v dnešní době přechod bytových domů od CZT k tepelným čerpadlům typu vzduch-voda. Jsou umístěné přímo v bytovém domě a nestojí na pozemcích mimo dům. Tato poměrně malá zařízení jsou dnes již schopna zajistit tepelný komfort v celém bytovém domě za velmi příznivé ceny.

A co je nejdůležitější? Pořízení takového tepelného čerpadla se ani nemusí dotknout peněženek vlastníků jednotlivých bytů. Díky o mnoho nižším zálohám na teplo se daří SVJ či BD jak splácet úvěr na pořízení čerpadla, tak zároveň mohou přibývat peníze ve fondu oprav.

Více se dozvíte v následujícím videu. Video poskytla firma Styrola, která se zabývá dodávkou tepelných čerpadel pro bytové domy.

X

INFORMACE ZDARMA


Získejte zdarma pravidelné
informace ze světa SVJ a BDVáš email:

Vaše data jsou v bezpečí. Na spam nehrajeme.